Jak rozpisać bullet journal na 2020 rok?

Ostatnio mogliście tutaj przeczytać o tym, jak przygotować kalendarz na nadchodzący rok. Dzisiejszy artykuł jest dla tych z Was, którzy chcą spróbować metody Bullet Journal i przygotować sobie bujo na 2020 rok. Przydałoby się Wam kilka rad? Pani Espresso służy pomocą, oto one!

Strach przed pustą stroną

Bardzo często w grupach poświęconych planowaniu przewija się stwierdzenie “Boję się zacząć, boję się, że zepsuję”. Rozpoczynając przygodę z bujo łatwo wpaść w pułapkę perfekcjonizmu karmionego fotkami z Instagrama. Muszę napisać osobny post o tym, jak wykurzyć wewnętrzną perfekcjonistkę, bo widzę, że niestety mnóstwo kobiet wciąż jeszcze ma w sobie ten paskudny, złowrogi, utrudniający życie pierwiastek 😉
Zatem przyjmij do wiadomości, moja Droga, że od krzywo rozrysowanego bujo bez tysiąca pierdolniczków jeszcze nikt nie umarł. Serio! Ma być przede wszystkim funkcjonalnie i estetycznie – co nie oznacza idealnie.

Zestaw przetrwania bujo

Czego potrzebujesz na początek? Dobrego długopisu, linijki (albo i nie, to zależy czy irytują Cię krzywe kreski), jednego lub więcej kolorów w zależności od tego czy z nich korzystasz. I… tyle! Na początku postaw na minimum. Szybko zorientujesz się czy potrzebujesz też dekoracji, a jeżeli tak, to w jakiej ilości 🙂 Osobiście kocham naklejki, mogę Ci polecić te z Me And My Big Ideas i Creadu (zdjęcia znajdziesz na moim INSTAGRAMIE).

Photo by Estée Janssens on Unsplash

A,B,C,… E

Okej, Pani Espresso, ale jak dokładnie mam zabrać się za przygotowanie bujo? To wygląda tak prosto na blogach…

To JEST proste. Pod warunkiem, że wiesz, czego chcesz i czego potrzebujesz.

Weź kartkę i wypisz wszystkie elementy bujo, które są Ci potrzebne. Na tej podstawie obliczysz też, ile kartek powinien mieć Twój notes i jak go rozplanować. Oto lista podstawowych rodzajów stron:

 • spis treści/index – pomaga uniknąć zamieszania i znaleźć poszczególne sekcje bujo – bardzo przydatna sprawa!
 • cele na 2020 – najlepiej poświęcić na nie dwie strony i rozpisać według kategorii: praca, dom, blog, hobby, języki obce itp.
 • plany 2020 – to jest dużo większa sekcja; tu planujesz, jak zamierzasz realizować cele z pierwszego punktu – przeznacz dwie strony na każdy cel
 • kalendarium 2020 – można je rozpisać na wiele sposobów, m.in. w formie tzw. future log czyli miesięcy rozpisanych na poszczególne dni w słupkach; w formie tabelki; jako skrócony kalendarzyk bez miejsca na notatki. Ja lubię mieć cały miesiąc w tabelce.
 • plany na każdy miesiąc – najwygodniej jest rozpisać je na kolejnej stronie po kalendarium (chyba, że wszystkie miesiące rozpiszesz jeden po drugim albo zostawisz przy nich miejsce na skrócone plany – wszystko zależy od tego, ile potrzebujesz miejsca)
 • rozkładówki tygodniowe i/lub dzienne – czyli, przekładając z polskiego na nasze, rozpiska całego tygodnia lub poszczególnych dni typu DNS (dzień na stronie)
 • habit trackery – możesz tworzyć tabele do śledzenia nawyków na początku każdego miesiąca lub przy każdej tygodniówce (jeśli wybierzesz format DNS, rozpisywanie nawyków każdego dnia osobno będzie raczej niewygodne)
 • dodatkowe strony na notatki.

Chcesz więcej? Proszę bardzo! Bujo pozwala planować wszystko w bardzo elastyczny sposób, wielu osobom służy też jako notes-do-wszystkiego i umieszczają w nim różne listy, popularnie nazywane kolekcjami. Jakie kolekcje możesz mieć w swoim bujo? Oto kilka najczęściej spotykanych kolekcji:

 • książki przeczytane w 2020 roku
 • książki do przeczytania
 • filmy do obejrzenia
 • tracker seriali
 • wishlista/chciejlista – lista rzeczy, które chciałabyś dostać/kupić.

Więcej pomysłów na kolekcje przyślę Ci niedługo w newsletterze, pamiętaj, żeby się ZAPISAĆ 🙂

Oczywiście to nie wszystkie elementy, które możesz umieścić w bujo! Przydadzą się też strony dotyczące pracy, planów blogowych, planów podróży i inne 🙂

Prawie gotowe!

Pamiętaj, że rozpisując bujo, najlepiej zdecydować się – szczególnie na początku – na jednolitą szatę graficzną, ewentualnie tylko podmieniać kolory dla poszczególnych miesięcy 🙂

Radzę Ci najpierw rozpisać wszystkie elementy, a dopiero później brać się za dekorowanie – tak jest szybciej i (przynajmniej dla mnie) trochę przyjemniej. Pamiętaj, żeby zaparzyć sobie dobrą kawę lub herbatę i cieszyć się tym czasem, w końcu to nie tylko przygotowanie kalendarza na 2020, to CZAS DLA CIEBIE 🙂

A jak już rozpiszesz swoje bujo na 2020, koniecznie daj mi znać na Instagramie! 🙂

Chciałam jeszcze w tym tygodniu wysłać Ci w newsletterze wklejki do samodzielnego wydruku przydatne w planowaniu Nowego Roku – mam nadzieję, że zapalenie krtani, które zmogło mnie wczoraj całkowicie, mi w tym nie przeszkodzi. Zatem wklejki będą albo jutro, albo w poniedziałek 🙂

Nawiasem mówiąc, właśnie skończyłam wstępnie rozpisywać bujo do końca roku – jednak tygodniowe (ach jak ta Pani Espresso zmienia zdanie, a niby wolała dzienny! Tak, wolałam, ale się gubię i potrzebuję widoku na cały tydzień, wolno mi, nie? 😉 ), w podzielonym na cztery części notesie z Flying Tiger – będzie o tym post albo live, daj znać co wolisz 🙂

FACEBOOK

1 thought on “Jak rozpisać bullet journal na 2020 rok?

 1. Do 2020 roku pozostało jeszcze trochę czasu. Mnie się podoba ze względu na możliwość książkową. Zacznę nie od codziennego, ale od miesięcznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.